Wdrożenie i stosowanie karmy Doodle Food

utworzone przez | mar 2, 2021 | Doodle Food, Żywienie | 0 komentarzy

Dziękuję za wybranie Doodle Food dla Twojego psa. 

Produkty do naszych karm pochodzą z zaufanych gospodarstw i łowisk. Mięso przechodzi szczegółowe testy jakości, zanim zostanie wykorzystane w unikalnej recepturze. Jest delikatnie gotowane w temperaturze około 82ºC, aby chronić białka i zapewnić naszym pupilom maksymalną strawność i wartości odżywcze.

Zalety diety Doodle Food, na które ja zwracam szczególną uwagę:

  • optymalny stosunek wapnia do fosforu, konieczny dla wzrostu i utrzymania kośćca, krzepnięcia krwi oraz funkcji nerwów i mięśni, 
  • karma monoproteinowa to znaczy taka, która zawiera jedno źródło białka. Dzięki temu jest dobra również dla psów z nietolerancją pokarmową,
  • produkty użyte w karmie pochodzą z przemysłu spożywczego przeznaczonego dla ludzi. Z zaufanych łowisk i gospodarstw, gdzie pozyskiwane jest świeże mięso i ryby (nie pochodzą  z kości, piór, dziobów – czyli popularnie używanych odpadów, których nie da się wykorzystać w przemyśle spożywczym dla ludzi),
  • wybrane warzywa i owoce, które według dietetyków spełniają kluczową rolę w diecie naszych psów będące źródłem żelaza, wapnia, potasu, błonnika oraz rozmaitych witamin w tym A,C,B3,B9,
  • karma zawiera naturalnie występujące prebiotyki, które wspomagają układ trawienny naszych zwierząt. W związku z tym nie musisz ich suplementować osobno,
  • karma zawiera suplementy wspomagające stawy w odpowiednich dawkach dla szczeniąt oraz psów dojrzałych w związku z czym nie musisz ich suplementować osobno,
  • naturalnie występujący kolagen,

Bez względu na to czym kierowałeś się wybierając karmę Doodle Food (może masz w domu niejadka? może Twój pies ma nietolerancje pokarmowe a może chciałeś po prostu zapewnić mu jak najlepsze składniki odżywcze) powinieneś wiedzieć poniższe rzeczy.

Kiedy dostałeś swoją karmę, na początkowym etapie powinna być ona mieszana z tą, którą aktualnie je Twój pupil, tak aby przejście było jak najłagodniejsze. Niektóre psy przez długi czas są przyzwyczajone do tzw. monodiety. To znaczy dostawały jeden rodzaj pokarmu (np. suchą karmę tego samego rodzaju plus ewentualnie skromne smaczki). Dzięki temu jelita przyzwyczajają się do trawienia konkretnego pokarmu i po prostu się do tego dostosowują. To właśnie dlatego część psów ma problemy jelitowe przy zmianach karmy, albo dodawaniu do diety innych składników –  nie są przystosowane do trawienia różnorodnych pokarmów.

Dlatego pamiętaj o kilku rzeczach:

  1. Karmę wprowadzaj stopniowo na przełomie 1-2 tygodni. Niektóre psy nie mają problemu z przejściem w szybszym tempie, bo są  przyzwyczajone do różnego rodzaju pokarmu, szczególnie gdy wcześniej podawałeś różne inne naturalne smaczki.
  2. Nie rezygnuj z podawania swojemu psu innego rodzaju smakołyków w nagrodę ALE musisz pamiętać, że nie mogą one przekraczać 10-20% dziennej porcji karmy. To znaczy na każde 100 gram karmy przypada 10-20 gram nagród). Inaczej zaburzysz dietę swojego psa, a on nauczy się czekać na to “lepsze” (jego zdaniem). Tak właśnie powstają psie niejadki. 
  3. Pamiętaj, aby nagrody były jak najbardziej naturalne – czyli takie, które sam przygotujesz. Marchewka, jabłuszko, pietruszka, dynia, brokuł, ogórek, burak, seler, gotowana pierś z indyka itp. Dzięki podawaniu nagród, różnego rodzaju przekąsek ( w dozwolonej ilości, o której pisałam powyżej) przyczynimy się do tego aby jelita naszego psa akceptowały różnego rodzaju pokarm. Co za tym idzie, kiedy w którymś momencie psiak coś dziabnie na spacerze, nie dostanie od razu biegunki. 
  4. Nagrody musisz dzielić na maleńkie porcje, tak aby pies się nie nasycił. Jeżeli dasz za dużo bądź za duże kawałki, sesja treningowa będzie trwała krótko, bo pies będzie miał pełny brzuch. Niechętnie będzie też sięgał do tego co dla niego najlepsze czyli zbilansowane pożywienie. 
  5. Wielkość podawanych nagród? Często, kiedy przyjeżdżam ze szczeniakiem do nowych właścicieli, smaczki są już przygotowane. Czasami jednak są za duże. Pamiętaj aby smaczek miał wielkość 0,5 cm x 0,5 cm  x 0,5 cm. Wiesz jak wygląda mała krateczka w zeszycie “w kratkę”? O właśnie taki malutki powinien być smaczek. Jak jedna krateczka.
  6. Jak długo powinna trwać sesja treningowa, aby pies się nie najadł? Nie dłużej niż 3 minuty – dzięki temu nie tylko uzyskamy lepsze rezultaty treningowe (pies będzie czekał na następną sesję a wykonywane ćwiczenia będą bardziej precyzyjne), ale też nie zastosujemy za dużo smaczków w ciągu jednej sesji.
  7. Smaczki ze sklepu? Staraj się unikać – zawierają za dużo chemii (popularne przysmaki kształtowane w psie kosteczki). Te zdrowe z kolei – suszone mięso ma za duże kawałki i ciężko jest je podzielić na mniejsze 0,5 centymetrowe. Jest też czasami za twarde a pies w ciągu kilkuminutowej sesji nie będzie w stanie wykonać wielu ćwiczeń, bo część czasu straci na przeżuwanie. Ćwiczenia mają być szybkie i skuteczne, ze sporą ilością powtórzeń.
  8. Zabierasz psa na spacer i chcesz mieć smaczki pod ręką? Przygotowując nagrody, możesz część poporcjować i zamrozić, dzięki czemu będziesz je mieć w razie potrzeby.

Nietolerancja pokarmowa, alergie, problemy jelitowe?

Doodle Food opierają się na jednym źródle białka. To tzw. dieta monoproteinowa.

Diety jednobiałkowe zostały stworzone przede wszystkim po to, aby pomagać w diagnostyce i leczeniu nietolerancji pokarmowych. 

U podłoża alergii pokarmowych leży zaburzenie przyswajania niektórych pokarmów, w tym konkretnych rodzajów białek. Główną rolę w diagnostyce czynnika sprawczego alergii pokarmowej odgrywa dieta eliminacyjna i tu na pomoc przychodzą nam karmy monobiałkowe.

Jaki jest schemat w przypadku takich psów?

Najpierw podaje się zwierzęciu przez kilka tygodni karmę monobiałkową charakteryzującą się znanym źródłem białka. Jeżeli negatywna reakcja organizmu nie nastąpi, do testów wybiera się kolejną karmę bogatą w białko pochodzące z innego zwierzęcia. W dalszej kolejności podaje się dodatkowe rodzaje karm monobiałkowych, aż do wystąpienia symptomów alergii bądź nietolerancji pokarmowej. Dzięki temu można precyzyjnie ustalić, które z białek odpowiada za pojawienie się objawów alergicznych.

Psy o wrażliwych jelitach również skorzystają z diety monoproteinowej. Jeżeli zauważasz u swojego psa związek pomiędzy określonym rodzajem pokarmu a objawami takimi jak wzdęcia, gazy, wymioty czy luźny stolec należy wyeliminować go z diety. W takim wypadku należy zastąpić je pełnowartościową monobiałkową karmą, zgodnie z upodobaniami naszego psa. 

Stosując taką karmę w przypadku psów alergicznych obowiązują następujące zasady:

  1. Jeżeli nie wiesz na jakie białko negatywnie reaguje Twój pies, dieta monobiałkowa Doodle Food pozwoli Ci na wyeliminowanie potencjalnego źródła alergii, ale musisz pamiętać aby w smaczkach podawanych Twojemu psu nie znajdowało się inne źródło protein. Reasumując, jeżeli masz karmę z kaczką czy wołowiną, nie podawaj w nagrodę np.: kawałków piersi z kurczaka czy jajek.
  2. Trzeba pamiętać, że alergeny mogą występować również w przekąskach dla zwierząt kupowanych w sklepach zoologicznych. 
  3. Jeżeli właśnie zmieniłeś swoją karmę na Doodle Food z powodu alergii swojego psa to musisz pamiętać, że reakcje alergiczne, które miał Twój pies będą jakiś czas jeszcze się utrzymywać. Organizm będzie pozbywał się alergenu stopniowo. Czasami proces ten trwa nawet 60 dni! Nie rezygnuj z karmy tylko dlatego, że nie widzisz rezultatów w ciągu pierwszych 2-3 tygodni. Często właśnie właściciele za szybko zmieniają karmy. Rozumiem, że chcemy dla naszych psów jak najlepiej, ale organizm potrzebuje czasu aby pozbyć się toksyn, które powodowały u niego reakcje alergiczne. 

Jak powstają psie niejadki?  

Dlaczego nasz pies staje się psim niejadkiem?

Przyczyny mogą być różne. Jeżeli nasz pies jest zdrowy, nie ma problemów stomatologicznych, czy też zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego to w większości przypadków przyczyn takiego stanu należy dopatrywać się w nas.

  1. Sprawdź czy nie podajesz za dużej ilości przekąsek pomiędzy posiłkami?
  2. Czy Twój pies nie najada się za bardzo podczas sesji treningowych? 

To są przyczyny pierwotne. I teraz zauważmy poniższą prawidłowość.

Kochamy nasze psy i traktujemy je jak członków naszej rodziny – chcemy je otoczyć opieką. Co mamy zakodowane jako pierwsze kiedy mówię o otoczeniu opieką – nakarmienie naszego psa. Chcemy mieć pewność, że nasz pies jest napewno dobrze odżywiony. 

Ja chcę aby dobrze odżywione były moje dzieci, więc pomimo, że zjedzą słodkiego batonika to pół godziny później chciałbym, aby zjadły pożywny obiad, który dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Tylko tutaj pojawia się problem, dzieci są nasycone. Odpowiednia dawka cukru krąży w ich krwi i nie myślą sięgnąć po zdrowy posiłek

Tak samo mamy z psami. Idziemy na poranny trening, na którym nasz pies naje się smaczków (za dużo i nieodpowiedniej wielkości), które go napychają. Potem oferujemy mu miskę zdrowego, pożywnego posiłku a on odwraca się i odchodzi. O Rany! Nasz pies przecież musi zjeść pożywny posiłek! Dodajemy więc do miski trochę pasztetu, jajka, serka….i w tym momencie…..przepadliśmy. Nasz pies będzie wyczekiwał, aż zrobimy to ponownie. I zaczyna się błędne koło, aż w końcu decydujemy się zmienić karmę bo nasz pies się “znudził”.  Wcale się nie znudził! Nauczyliśmy go tego, a zaczęło się od pierwszego wypchanego brzucha – przyczyna pierwotna, pamiętacie? Wtórna przyczyna to właśnie “wzbogacanie” miski z karmą innymi smakołykami.

Jak więc postąpić w takim przypadku? Trudno, chowamy miskę i czekamy aż pies zgłodnieje. Nie podajemy kawałeczka kurczaczka ze współczuciem. Psy się nie zagłodzą. O ile są zdrowe jak pisałam wcześniej, to w końcu wybiorą jedzenie, które im oferujemy. Wspaniale jednak potrafią prowadzić gierki psychologiczne – ooooj czasami potrafią nas przetrzymać kilka dni. Psy jednak to nie koty. Kot aby przetrwać musi jeść i z niejedzącym kotem trzeba pędzić do weterynarza. W przypadku naszych psów musimy po prostu uciąć ten związek emocjonalny jedzenie (jako źródło opieki) – pies. A tutaj niewątpliwie występuje związek emocjonalny, dlatego też tak trudno nam być konsekwentnym. 

  1. Zdrowy pies? Zwykle jesteśmy w stanie dostrzec, gdy coś zaczyna dziać się z naszym pupilem. Odmawianie pokarmu, w dużej większości przypadków nie jest objawem choroby. Jeżeli martwisz się, to w pierwszej kolejności zwróć uwagę czy Twój pies nie jest osowiały, pobiera wodę w normalnych ilościach, jego aktywność jest normalna, nic go nie boli, nie ma objawów ze strony układu trawiennego, nie ma gorączki. 
  2. Jeżeli aktualnie podajesz jakieś leki i chcesz dodać je do karmy i czymś urozmaicić, nie rób tego, pies na pewno zapamięta, że do karmy dodaje się coś  i będzie na to czekał. Lek należy podać osobno po jedzeniu. Najlepiej wprost do pyszczka. A jeśli koniecznie musisz z czymś go zmieszać zrób to z czymś innym (pasztetem, jajkiem) koniecznie po zjedzeniu karmy a nie przed. 
  3. Nic nie dodawaj do karmy! Ani serka, ani oleju, ani paszteciku ani jajka. Jest to pierwszy krok do ukształtowania wybrednego psa.
  4. Sesje treningowe rób w miarę możliwości po posiłku a nie przed.
  5. Sesje treningowe powinny być krótkie (mogą odbywać się wielokrotnie w trakcie dnia) a smaczki małe. Dzięki temu wiesz, że Twój pies nie będzie miał stale wypełnionego żołądka.
  6. Pies nie chce zjeść któregoś posiłku? Przeczekaj go! Nie podawaj ze współczuciem innego przysmaku.
  7. Nie pozwól aby Twój pies żebrał przy stole i egzekwuj to samo od reszty członków Twojej rodziny. Ludzkie jedzenie z talerza nie jest odpowiednie dla Twojego psa.
  8. Pamiętaj, że jednego dnia Twój pupil może mieć inne zapotrzebowanie na karmę a drugiego inne. Nie wpychaj na siłę 300 gram karmy, tylko dlatego, że tak napisano na opakowaniu. A już tym bardziej nie martw się, jeżeli Twój pies je tylko 270 gram dziennie i więcej nie chce. Zapotrzebowanie na jedzenie wiąże się z wydatkowaniem energii ale nie tylko.

Dawkowanie karmy: 

Opakowanie Doodle Food sugeruje porcje posiłków zależnie od wagi i wieku psa. Proszę zwrócić uwagę, że w przypadku szczeniąt posługujemy się wagą finalną – czyli taka jaka ma osiągnąć dorosły osobnik, a nie wagą szczeniaka jaką ma aktualnie. 

W pierwszej kolejności należy sugerować się dawkowaniem podanym przez producenta i obserwować naszego psa. Czasami może się zdarzyć tak, że dawki podane przez producenta będą nieco za duże a czasami będa nieco za małe. Dzieje się tak dlatego, że każdy z psów ma inne zapotrzebowanie na kalorie. Jeden będzie zużywał w ciągu dnia więcej energii a inny mniej. Są momenty kiedy szczenięta wchodzą w fazę intensywnego wzrostu i wydają się nie najedzone. Pies, który ma długotrwały wysiłek fizyczny, suczka w ciąży, matka karmiąca czy pies przechodzący rekonwalescencję po chorobie będą potrzebowały znacznie więcej kalorii na dzień, niż pies średnio aktywny. 

Jeżeli więc widzimy, że nasz pies chciałby jeść więcej karmy (i nie mówię tutaj o smaczkach – bo na te wasz pupil będzie miał nieograniczoną ochotę). Możemy spróbować obliczyć jego zapotrzebowanie na kalorie i skorygować to z liczbą kalorii przypadającą na 100 gram karmy (jest podana na opakowaniu). 

Obliczanie dziennego zapotrzebowania psa na energię (kalorie)

Dostępnych jest kilka różnych równań, które można wykorzystać do szacowania dziennego zapotrzebowania na energię (kalorie), nazywanego również zapotrzebowaniem na energię metaboliczną (EM). Dwa równania przedstawione tutaj, są rekomendowane przez aktualną publikację NRC Nutrient Requirements of Dogs and Cats. Są również dostępne inne równania (nie mniej dokładne). 

PSY DOROSŁE NIEAKTYWNE

Zapotrzebowanie na EM (energię metaboliczną) 

(kcal/dzień) = 95 (masa ciała w kg)⁰?⁷⁵

Czyli liczba kalorii przypadająca na dzień, dla psa dorosłego nieaktywnego jest równa masie jego ciała w kilogramach podniesiona do potęgi 0,75 i pomnożona przez współczynnik 95

PSY DOROSŁE, AKTYWNE

Zapotrzebowanie na EM (Energię metaboliczną)

(kcal/dzień)=130 x (masa ciała w kg)⁰?⁷⁵

Równania do obliczania bytowego zapotrzebowania energetycznego dla psów dorosłych (czyli psów, które nie przybierają i nie tracą na wadze, nie są w starszym wieku i w okresie wzrostu, a w przypadku suk nie są w okresie ciąży lub laktacji). Modyfikacje zapotrzebowania dla psów w okresie wzrostu lub etapie rozrodu (kiedy potrzeby energetyczne są wyższe) można otrzymać, mnożąc szacunkową wartość przy użyciu aktualnej masy ciała psa przez współczynniki podane poniżej. (UWAGA: we wszystkich przypadkach zastosowanie równania do obliczenia zapotrzebowania na energię i współczynników korygujących dla odpowiednich etapów życia, umożliwi uzyskanie jedynie szacunkowego dziennego zapotrzebowania psa, nie dokładnej wartości. Te obliczenia powinny być stosowane jako ogólna wytyczna, którą następnie można odpowiednio modyfikować w dół lub w górę, adekwatnie do reakcji organizmu psa)

 

ETAP ŻYCIA LUB AKTYWNOŚĆ KOREKTA ZAPOTRZEBOWANIA ENERGETYCZNEGO
szczenięta po odsadzeniu (8 tygodni do ok 4 miesięcy) 2 x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego*
szczenięta, które osiągnęły 40% masy ciała psa dorosłego 1,6 x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego
szczenięta, które osiągnęły 80% masy ciała dorosłego psa 1,2 x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego
wysoka ciąża 1,25 x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego
laktacja ** 3 x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego
długotrwały wysiłek fizyczny 2-4x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego
Etap życia lub aktywność Korekta zapotrzebowania energetycznego
szczenięta po odsadzeniu (8 tygodni do ok 4 miesięcy) 2 x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego*
szczenięta, które osiągnęły 40% masy ciała psa dorosłego 1,6 x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego
szczenięta, które osiągnęły 80% masy ciała dorosłego psa 1,2 x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego
wysoka ciąża 1,25 x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego
laktacja ** 3 x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego
długotrwały wysiłek fizyczny 2-4x zapotrzebowanie bytowe na EM psa dorosłego

* Szacowane zapotrzebowanie energetyczne dla psa dorosłego o takiej samej masie ciała

**Szacowanie na szczytowy moment laktacji, przypadający na 3-4 tydzień po porodzie 

Tabela poniżej przedstawia szacunkowe wyliczenia zapotrzebowania energetycznego (kcal/dzień) dla psów aktywnych i nieaktywnych, o różnej masie ciała. 

Szacunkowe zapotrzebowanie na energię metaboliczną u psów dorosłych 

Masa ciała psa w kg Pies Nieaktywny (Kcal/dzień) Pies Aktywny (Kcal/dzień)
5 320 435
10 535 733
15 726 993
20 892 1221
25 1067 1461
30 1264 1665
35 1363 1865
Masa ciała psa w kg Pies Nieaktywny (Kcal/dzień) Pies Aktywny (Kcal/dzień)
5 320 435
10 535 733
15 726 993
20 892 1221
25 1067 1461
30 1264 1665
35 1363 1865

Jeśli są problemy z obliczeniem potęgi ⁰?⁷⁵ to poniżej małe przypomnienie:

Wzor

 

 

Wskazówki:

  1. Widzisz, że Twój pies nie ma umiaru w jedzeniu, je dużo a wciąż jest chudy – wykonaj badania rozszerzone na pasożyty, w tym giardie i kokcydiozę
  2. U psa o prawidłowej budowie będą delikatnie wyczuwalne żebra, kości miednicy (gładząc psa po grzbiecie w kierunku zadu) nie będą wystające, ale mogą być wyczuwalne. U psa zmierzającego w kierunku otyłości wyczujesz tłuszczyk na boczkach. Czasami widać jak boki poruszają się kiedy pies jest w ruchu. 
  3. Niektóre dudle są niejadkami, ale przychodzi czas że idą po rozum do głowy

Sprawdź wszystkie produkty marki Doodle Food TUTAJ

Autor:
Edyta Gajewska-Dziekan

Kopiowanie tekstu lub jego części bez wskazania autora oraz źródła jest zabronione.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Translate »
error: Kontent na stronie DoodleBox jest chroniony prawami autorskimi!